W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego Listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości.
Marcin Brykczyński 11 listopada
11 listopada jest dniem wyjątkowym dla każdego Polaka, tego w kraju, jak i zagranicą. Zniewolony naród polski po 123 latach zaborczej niewoli odzyskał upragnioną wolność- ziemię, mowę ojczystą i swobodę bytową. Dziś przypada sto druga rocznica odzyskania niepodległości, niełatwej wolności, a okupionej „krwią i blizną”. Cześć i chwała należy się polskim bohaterom, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę- najczęściej oddając własne życie. Starania o niepodległość naznaczone były również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, kultywując myśl polityczną, kulturę i tradycje.
11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
Święto Niepodległości ustanowiono na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Dziś także zmagamy się z trudną sytuacją, pandemiczną w kraju i na świecie- jednak nie zwalnia nas ten fakt z obowiązku pamięci i złożenia należnego hołdu Tym, którym zawdzięczamy nasza wolność.
Młodzież klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce, w hołdzie należnym bohaterom, przygotowała audycję radiową (Krzysztof Mieszała I A i Filip Pietrzyk I B) oraz film (I A: Bartosz Zacharek, Wiktor Kuć, Eryk Kosakowski, Wiktor Polewaczyk oraz Patrycja Żebrowska).
Zapraszamy na krótką podróż sentymentalną śladami naszych przodków, reminiscencje, które przywołają echo trudnej drogi ku wolność naszych-polskich bohaterów.
Cześć Ich pamięci!
Bożena Dobczyńska