Innowacja pedagogiczna „Licealiści czytają dzieciom”

Dnia 29.11.2023 r. uczennice klasy III C, tj. Maria Duszak, Antonina Kacprzycka, Laura Olender i Natalia Sasin zrealizowały pod kierunkiem Pani Izabeli Edyty Dąbrowskiej (pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego) w grupie 5 i 6 – latków („Biedronki”) zajęcia edukacyjne (opiekuńczo – wychowawcze) pt. „Jak Ty komu, tak on Tobie” rozwijające kompetencje czytelnicze w ramach Innowacji Pedagogicznej pt. „Licealiści czytają dzieciom”. Tematyka projektu wpisuje się w konglomerat Ogólnopolskiej Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży”.

Licealistki zapoznały wychowanków z tekstem utworu Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”; zachęcały ich do odpowiedzi na pytania związane z literaturą; szczególną uwagę zwróciły na morał prezentowanych treści: „Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe” – „warto w życiu traktować innych ludzi tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Każdemu należy się szacunek i uprzejmość. Jeśli chcemy je otrzymać od kogoś, najpierw sami powinniśmy je okazać”. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną obrazującą głównych bohaterów bajki, której efekt zwieńczono w formie wspólnego zdjęcia z uczennicami.

Kolejnym elementem zajęć były gry i zabawy ogólnorozwojowe przy muzyce, doskonalące także orientację przestrzenną, percepcję słuchową, kompetencje emocjonalno – społeczne podopiecznych. Dużą atrakcją dla dzieci była zabawa animacyjna chustą Klanza: „miejscami zamieniają się osoby, które…”, „morskie fale”, „sztorm”, „bilard”, „kogo brakuje?”. Następnie podziękowano uczestnikom za udział w zajęciach oraz obdarowano ich słodkimi upominkami.

Autor Innowacji,
Izabela Edyta Dąbrowska,