„We współczesnym świecie moralność jest krucha.
Wystarczy nagła zmiana, a ludzkość wraca do pierwotnej dzikości.”
Cz. Miłosz
14 marca 2024 r. obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły, czyli Święto całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce. Uroczystość swoją obecnością uświetnili znakomici goście: poseł RP – Pani Żaneta Cwalina – Śliwowska, przedstawiciel Prezydenta Miasta Ostrołęki – Pani Beata Żebrowska, przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Małgorzata Krawczyk, przedstawiciel Ergo Hestia – Pani Anna Sikorska oraz nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły. Gospodyni gali, Pani Dyrektor Anna Maksimowska, w swoim wzruszającym przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na wartości patriotyczne i moralne wynikające z wolności, przytoczyła fragmenty wierszy laureatów szkolnego konkursu poetyckiego związanego z niezależnością i szeroko rozumianą wolnością. Część oficjalną poprowadzili: Magdalena Dmochowska z kl. IV D Hubert Sobiech z klasy IV E. Koordynatorką tej części była p. Katarzyna Wasyk. Następnie w towarzystwie uczniów klas: I A i III A, czyli zwycięzców konkursu na najlepsze wykonanie hymnu naszego liceum, mogliśmy wspólnie zaśpiewać nasz sztandarowy utwór. W kolejnej części Pani Dyrektor, wraz z organizatorką konkursu Panią Ewą Bucińską, wręczyły laureatom poetyckiego konkursu szkolnego – już VII edycji – nagrody i pamiątkowe dyplomy. A oto zwycięzcy: I miejsce – Tymoteusz Janczewski z IV D, II miejsce – Emilia Brulińska z IV G, III miejsce – Mateusz Pędzich z II B i ex aequo Krystian Zaniewski z II B, a wyróżnienia otrzymali: Lia Sierant z II B, Anna Wilk z III B. Na zakończenie oficjalnej części wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce Pani Magdalena Wójcik podsumowała szkolne rozgrywki z wykorzystaniem Branżowych Symulacji Biznesowych i w obecności sponsorów wręczyła nagrodzonym uczniom cenne nagrody i pamiątkowe upominki.
Na szczególną uwagę zasługuje część artystyczna, niezwykle wzruszająca i refleksyjna, przygotowana według scenariusza Pani Katarzyny Artemiuk. Na scenie mogliśmy wysłuchać wielu utworów poetyckich i muzycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły z klas: IV B, IV G, III A, III F, II E, II F i I D. Spektakl dotyczył niezbędnej wartości etycznej w życiu każdego człowieka, czyli wolności.
Na zakończenie naszego święta Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyczynili się do zorganizowania wspomnianej uroczystości i zaprosiła wszystkich gości na uroczyste otwarcie Muzeum „ Po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny”, które zostało stworzone z inicjatywy Pani Barbary Perzanowskiej w szkolnej bibliotece.
Z pewnością było to niezwykłe wydarzenie w życiu naszej społeczności szkolnej!