§ 1.
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura określa zasady funkcjonowania szkoły i wyznaczenie sposobów postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie pandemii COVID-19.
- Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem wywołującym chorobę COVID-19 wśród uczniów, ich rodziców, absolwentów szkoły oraz pracowników szkoły.
§ 2.
Praca szkoły w reżimie sanitarnym
- Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty między sobą, z uczniami oraz nauczycielami.
- Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę.
- Niedopuszczalne jest przyjście ucznia do szkoły, jeśli w jego najbliższym środowisku przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji domowej.
- Ograniczamy przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności m. in.: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu ze szkoły uczeń odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji, umieszczonej w widocznym miejscu w placówce lub myje ręce w toalecie.
- Jeżeli uczeń wykazuje oznaki osoby chorej, nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultacje lekarskie.
- Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –stosowne instrukcje.
- W szkole systematycznie monitorowane są codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, klawiatury, myszek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą się znajdować na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły w tym w czasie przerw.
- Na boisku mogą przebywać 2 grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
§ 3.
Obowiązki dyrektora placówki
- Dyrektor opracowuje i dostosowuje Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne,
ewentualnie przyłbice, płyny dezynfekujące. - Płyn do dezynfekcji rąk, rękawiczek zgodnie z wytycznym GIS, MZ umieszcza przy wejściu do szkoły, w pomieszczeniach higienicznosanitarnych oraz w salach lekcyjnych.
- Dyrektor umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek i maski.
- Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres
wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. - Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez przesłanie procedur przez e-dziennik lub e- mail, a także zamieszczając informację na stronie internetowej szkoły.
- Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji ucznia oraz pracownika (IZOLATORIUM), wyposażone w zestaw ochronny: przyłbica, fartuch ochronny, maski jednorazowe i rękawiczki. Jeśli uczeń/pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla koronawirusa (gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia ujętymi w § 6.
- Dyrektor wyznacza pracowników/ nauczycieli do usunięcia z sali przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
§ 4.
Obowiązki pracowników
- Każdy pracownik placówki zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka), pracownik placówki decyzją lekarza nie przychodzi do pracy i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Pracownicy bezwzględnie przy wejściu i wyjściu z placówki oraz w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji i myją ręce zgodnie z instrukcją (instrukcje powinny być umieszczone w widocznych miejscach w placówce).
- Pracownicy nie przemieszczają się po placówce bez uzasadnionej potrzeby.
- Pracownicy pedagogiczni:
a) stosują procedury (wytyczne) bezpieczeństwa i higieny podczas pracy z uczniami
b) pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu z wyznaczonymi grupami uczniów,
c) wyjaśniają uczniom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem,
d) wietrzą sale, w których pracują,
e) zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra,
f) odpowiadają za odizolowanie ucznia, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobą COVID-19. - Pracownicy obsługi i administracji:
a) pracują, zachowując szczególną ostrożność i zasady bezpieczeństwa;
b) wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, sanitariatów i ich wyposażenia oraz klamek przy wszystkich drzwiach.
c) pracownicy szkoły nie mają obowiązku noszenia maseczek na terenie szkoły, jednak w kontaktach z osobami z zewnątrz zobowiązani są do osłonięcia ust i nosa.
d) wykonują wszystkie czynności w rękawiczkach ochronnych oraz dbają o higienę rąk, zgodnie z instrukcją mycia rąk umieszczoną w toalecie, instrukcją dezynfekcji rąk umieszczoną przy dozownikach środków odkażających, instrukcją prawidłowego nakładania i zdejmowania rękawiczek umieszczoną w ustalonym miejscu.
e) systematycznie odkażają środkami dezynfekującymi takie powierzchni jak: biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury).
f) systematycznie odkażają środkami dezynfekującymi miejsca często używane, takich jak: sale, toalety, ciągi komunikacyjne.
g) przestrzegają czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
h) zachowują dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m
§ 5.
Obowiązki rodziców/opiekunów prawnych
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 oraz Regulaminem organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasadami przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość obowiązującymi na terenie placówki oraz ich bezwzględnego przestrzegania.
- Do szkoły przyjmowani są tylko zdrowi uczniowie, to znaczy bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są na bieżąco do przekazywania wychowawcy klasy istotnych informacji o stanie zdrowia ucznia.
- Rodzice/opiekunowie prawni nie posyłają do szkoły ucznia, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Mają też obowiązek zgłoszenia powyższej sytuacji dyrektorowi szkoły.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są także do:
1) zmierzenia dziecku temperatury przed jego wyjściem do szkoły;
2) systematycznego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust oraz o odpowiednim sposobie zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania;
3) zapewnienia dziecku maseczki i rękawiczek jednorazowych na czas pobytu w szkole.
§ 6.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły
- Do pracy mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Jeżeli pracownik szkoły przejawia niepokojące objawy choroby, osoba stwierdzająca takie podejrzenie niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, który zapewnia odizolowanie pracownika z objawami choroby w wyznaczonym do tego celu odrębnym pomieszczeniu.
- W przypadku stwierdzenia, podczas pobytu ucznia w szkole, objawów chorobowych takich jak (kaszel, gorączka, duszności, katar) uczeń zostaje niezwłocznie odizolowany od grupy i przebywa w pomieszczeniu izolacji wraz z opiekunem do czasu przybycia rodziców lub opiekunów prawnych.
- W przypadku, gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, osoba z podejrzeniem zarażenia powinna udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
- Obszar, w którym poruszał się pracownik lub uczeń z niepokojącymi objawami zarażenia, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zdezynfekowane zostają powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty). Każdy przypadek wymaga sprawdzenia, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury zalecane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
- Konieczne jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części / częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzanao zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z osobą potencjalnie zakażoną.
- W przypadku wątpliwości co do sposobu postępowania zawsze należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznejw celu konsultacji lub uzyskania porady.
- Zaleca się śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl) oraz Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), a także obowiązujących przepisów prawa.
§ 7.
Postanowienia końcowe
- Procedury bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w I Liceum Ogólnokształcącym wchodząw życie z dniem ich publikacji i obowiązują do czasu zakończenia pandemii COVID-19.
- Szkoła zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażenia COVID-19.
- Procedura może podlegać ciągłym zmianom, w zależności od przebiegu i rozwoju sytuacji pandemii na terenie naszego kraju.
- O wszelkich zaistniałych zmianach rodzice/opiekunowie uczniów będą informowani przez Dyrektora Szkoły przez e-dziennik; stosowne komunikaty będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły.
- Instrukcje dotyczące prawidłowego założenia i ściągania rękawiczek jednorazowych, maseczek i mycia rąk:
a) techniki mycia rąk: https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
b) techniki dezynfekcji rąk https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
c) zdejmowania i zakładania rękawiczek i maseczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/